Saniyede 160 Gigabyte!  

Kategori :

Celeron, Pentium, Centrino, Core Duo, Core 2 Duo, 3, 4 işlemcili.. Yeni bir bilgisayar almak ve bunun için para harcamak acaba ne kadar akıllıca? Mevcutla yetinmek lazım heralde. Zaman ilerledikçe teknoji de ilerliyor ve aldığımız makinalar en fazla 2 yıl dayanıyor. Artık bilgisayarlarda ışık hızından bahsediliyor. Bakın yakın tarihte bu bilgisayarlar kaplayacak piyasayı. IBM, yüksek çözünürlüklü bir sinema filminin tamamını 1 saniyede iletebilecek kapasitede bir yonga (çip) geliştirdiğini açıkladı.
IBM'den yapılan açıklamada, varolan üretim teknikleri kullanılarak geliştirilen çipin elektrik sinyallerini lazer şığına dönüştürerek çalıştığı ve saniyede 160 gigabite veri iletme kapasitesiyle tüm New York kentinin telefon trafiğiyle başa çıkabilecek güce sahip olduğu bildirildi.
IBM'in teknoloji sorumlusu Bernie Meyerson, yonganın şu anda müzik konsolu veya müzik ve videoçalar gibi eğlence cihazlarında ya da mobil telefon ağlarında kullanılmasının planlanmadığını, ancak sunucu (server) bilgisayarlarındaki
çok güçlü işlemcilerde 3 ya da 5 yıl içinde kullanılmasının öngörüldüğünü kaydetti.
Sadece 2.5 watt elektrik sarfederek önemli miktarda enerji tasarrufu da sağlayan yonga, yalnızca 17 milimetrekare yer kaplıyor.


1 Yorum

Enes GÜL   yazdı 3 Eylül 2007 20:41

Teknoloji geçtiğimiz hergün gelişmekte, teknolojiyi anlık takip edebilmek mümkün değil...

Yorum Gönder

Arşiv