Şişe Suları Ne Kadar Sağlıklı?  

Kategori :

ABD'de yapılan bir araştırma şişe suyunun musluk suyundan daha sağlıklı olmadığını ortaya çıkardı. Ayrı markadan bin şişe suyu üzerinde yapılan araştırmada çoğunluğunun arıtılmış musluk suyu olduğu ve zehirli bakteri bulundurduğu ortaya çıktı. Peki Türkiye'deki sularda durum nasıl?

ABD'de Cynthia Sass kuruluşu şişe suyunun musluk suyundan daha sağlıklı olmadığını ortaya çıkardı. ABD genelinde bin 103 ayrı markadan bin şişe suyu üzerinde yapılan araştırmada sanılanın aksine bunların çoğunluğunun "arıtılmış musluk suyu" olduğu ortaya çıktı. Hemen her markada zararlı bakteriler de bulunduğuna dikkat çeken Sass, "Sağlıklı su içmek için şişe suyuna para vermeyin. Musluk suyunu arıtarak içmek hem daha sağlıklı hem de bütçenize yararlı" dedi.

Peki ülkemizde durum nasıl? Prof. Dr. Ahmet Aydın, Türkiye'deki su piyasasının ABD'den farksız olduğunu belirtiyor. Özellikle İstanbul halkı için en sağlıklı suyun musluk suyu olduğunun altını çizen Prof. Aydın şöyle konuşuyor:

"Musluk sularının 30 parametresi her ay ölçülmektedir. Denetlenmektedir. Kaynağı Istıranca'dır. Tek kötü yanı ise klorlu olmasıdır. Klorlu suyu biraz bekletirseniz o rahatsızlık da ortadan kalkar. Şişe sularının ise güvenli olup olmadığı dahi belli değil. Mesela Coca Cola ile aynı firmadan çıkan su, kuyu suyudur. Üstelik şişe sularının çoğu minerallerinden arındırıldığı için faydası da yoktur. Tadının musluk suyundan daha güzel olması minerallerinden arındırılmış olması yüzündendir."

-Alıntıdır-


2 Yorum

Bu durum içler acısı ve halkımız bu konu hakında bilinçlendirilmelidir.

Bilinçlendirmek mi?
Öyle kaygıları olan bir hükümet geldi mi daha?
Ne yazık ki sermaye piyasaları ne derse o oluyor bu ülkede. Halkı düşünen kim?

Yorum Gönder

Arşiv