Karpuzu Yemekten Önce Yiyin  

Kategori :

Karpuzda bol miktarda C vitamini var. Karpuzun hem kalorisi düşük, hem de yağ ve kolesterol içermiyor. Karpuzun bu özelliklerinden yararlanmak için mide boşken yenilmesi, yemeklerin sonuna bırakılmaması tavsiye ediliyor.

Birçok faydasının yanı sıra yaz aylarının lezzetli bir serinleme meyvesi olan karpuzun açken tüketilmesi önerildi. Uzmanlar, karpuzun içerisinde bulunan maddelerden daha iyi yararlanmak için yemekten sonra değil açken yenilmesini tavsiye ediyor. Bu şekilde sindirim güçlüğü de engelleniyor.

Sakarya Vatan Hastanesi Başhekimi uzman doktor Dursun Bostancı, karpuzun insan vücuduna sayısız yararları olduğunu kaydediyor. Bostancı, karpuzun bol miktarda C vitamini, iyi bir lif kaynağı ve antioksidan içerdiğini belirterek, şu bilgileri verdi: "Karpuz çeşitli kanser türlerine karşı olan beta karoten içeriyor. Barındırdığı yüksek potasyum ile de kan ve basıncın düzenlenmesine yardımcı oluyor. Lif kaynağı olması sebebiyle bağırsak hareketlerini düzenliyor. Ayrıca böbrekler için de ideal bir besin kaynağı. Böbrekleri çalıştırıyor, idrar söktürüyor, üre ve ürat tuzlarını temizliyor. Az miktarda bile olsa içerdiği 'likopen' maddesi sayesinde kalbi enfarktüsten koruyor. Bunun yanında karpuzun yüksek miktarda su içermesi sebebiyle su kaybını da engelliyor."

Karpuzun yağ ve kolesterol içermediğini, ayrıca kalorisinin de düşük olması nedeniyle yaz diyetlerinin vazgeçilmez gıdası olduğunu ifade eden Bostancı, "Karpuzun tüm bu özelliklerinden yararlanmak için mide boşken tüketilmesi daha faydalı. Karpuz yemeklerden sonra değil, açken ya da öğün aralarında bolca tüketilebilir. Yemekten sonra yenildiğinde sindirim zorluğuna sebep olabilir. Bu bakımdan karpuzun açken tüketilmesini öneriyoruz. Ancak aşırı soğuk değil, normal soğuk olarak tüketilmesi koşuluyla." dedi.

İyi bir karpuz nasıl anlaşılır?

Tatlı ve sulu, olgun bir karpuz seçmek için seçilen karpuzun kabuğu parlak değil, mat olması gerekir. Ayrıca kabuğunu tırnağınızla hafifçe dokunduğunuzda yeşil kısmı kolayca kazınması ve toprağa oturan kısmının renginin açık sarı olması iyi bir karpuz olduğunu gösterir. Eğer karpuz kesmece alınacaksa; içinin renginin parlak kırmızı, çekirdeklerinin de koyu kahverengi veya siyah renkte olmasına dikkat edilmelidir.

-Alıntıdır-
Zaman


0 Yorum

Yorum Gönder

Arşiv