Ski Dubai - Çölün Ortasında Kayak  

Kategori : |

Kış mevsimini çok seviyorsunuz ama bir çölün ortasında yaşıyorsunuz. Paranız da çok. O zaman kışı buraya getiririz! Dubai'liler yine rahat durmamış, paralarının fazla yer kaplamasını dert edinip çölün ortasına kayak pisti yapmışlar. Mall of Emirates’in içinde bulunan ve 270 milyon dolara mal olan dünyanın en büyük iç mekan kar parkının, 22.500 metrekarelik alanı tüm yıl boyunca gerçek karla dolu; ısı 1 ila -7 derece; 85 metre yüksekliğinde ve 1500 misafiri aynı anda ağırlayabilme kapasitesine sahip.

Çeşitli seviyelerde pistleri bulunan ve en uzun pisti 400 metre olan Ski Dubai’de jet motorlar 6 bin ton gerçek kar üretip, insan yapımı yamaçlara püskürtüyor. Ski Dubai’de, çeşitli zorluk derecelerine göre beş farklı pist var.Toplam alan: 22.500 metrekare
Ana pist uzunluğu: 400 metre
Ana pist eğimi: %60
Kar makinesinin günlük pompalama kapasitesi: 30 ton
Yüzey kar kalınlığı: 50 cm
Yüzey kar ağırlığı: 6000 ton
Isı: gündüz +1, gece -7 derece
Kapasite: 1500 kişi


Discovery Channel tarafından çekilen ve çalışma prensibini anlatan bir videosu da var:


Bu projeyi kim gerçekleştirdi diye soracak olursanız. Cevap size pek yabancı gelmeyecektir. İstanbul Maslak'da 5 milyar dolar yatırım yaparak inşa etmeyi planladıkları Dubai Towers’la gündeme gelen Dubai International Properties.

Ski Dubai ile ilgili resimler:


-Resmi Web Sitesi-
skidxb.com


3 Yorum

Dubai'ye iki kez gitme fırsatım oldu. Birinde Mall of Emirates'e de uğramıştık. Kayak pistinin içine girmedik ama dışarıdan neye benzediğini görmüştüm. Para bol olunca ne yapacaklarını şaşırmışlar diyebiliriz burası için. Gerçi Dubai'nin gündüz saatlerinde sıcaktan yaya olarak gezemeyeceğiniz, gezmeye kalksanız da eriyeceğiniz bir şehir olduğunu düşünürseniz kayak pisti mantıklı gelebiliyor...

Bence adamlar akıllı. İleride bu petrol biterse ne yaparız hesapları var adamlarda. Yoksa o kadar para harcayıp çölde yaşayan bedevileri buralara çekme gibi niyetleri olduğunu zannetmiyorum. Zaten kendileri için yapsalardı buraları Michael Jackson, Brad Pitt gibi batıda popüler olan sanatçılara sırf reklam olsun diye koca suni adaları vermezlerdi.

Projeme yol göstereceğini umuyorum :P
İncelenilesi bir yapı..

Yorum Gönder

Arşiv