Dünyanın 10 Büyük Meteor Krateri  

Kategori : |

cihanozdemir.comResimde ince beyaz çizgi, bir meteorun dünyaya çarpmadan az önce çekilmiş fotoğrafını gösteriyor. Bunun gibi yüzlercesi hergün bizim haberimiz olmadan atmosferimize giriyor. Çoğu atmosferde yok oluyor, atmosfer engelini atlatanlar ise küçük ebatlarda yeryüzüne düşüyor. Tabi hepsi bu kadar küçük ebatlarda olmayabiliyor. Bugüne kadar yeryüzüne düşen devasa meteorların açtığı 10 büyük krater.

10. Barringer Krateri, Arizona, ABD

Bundan tam 49.000 yıl önce yaklaşık 300.000 ton ağırlığında, 45 metre genişliğinde büyük bir nikel-demir göktaşı 65.000 km/saat hızla dünyaya çarpıyor ve şu an Arizona-Amerika sınırları içerisinde bulunan "Barringer Kraterini" oluşturuyor. Patlamanın şiddeti tam 20 milyon TNT'ye eşit. Dünya üzerinde bulunan bozulmadan korunmuş en iyi krater.
Kraterin çapı 1,2 km, derinliği tam 175 metre. 1902 yılında adını aldığı bir maden mühendisi olan Daniel Barringer tarafından bulunmuş.

9. Bosumtwi, Gana

Gana'nın Kumasi bölgesinden 30 km güneydoğusunda bulunan "Bosumtwi Krater Gölü", ülkenin tek doğal gölü. Krater bundan 1,3 milyon yıl önce oluşmuş. Kraterin çapı tam 10,5 km. Zamanla krater suyla dolmuş ve bugünkü gölü oluşturmuş. Etrafı sık yağmur ormanlarıyla kaplı. Ashanti (Gana'nın güneyinde yaşayan etnik bir grup) insanları bu gölün kutsal olduğunu düşünüyor. Onlara göre ölü ruhlar krater gölüne gelip tanrı Twi'ye burada veda ediyorlar.

8. Deep Bay, Kanada

Kanada'da bulunan Reindeer Gölü'nün güney batısında yer alır. "Deep Bay" (derin koy) dikkat çekici şekilde yuvarlak, çok derin ve nadiren sığlık alana sahip. 8 km çapında olan göl bundan 100 milyon yıl öncesinde oluşmuş.

7. Aorounga Krateri, Çad, Afrika

"Aorounga Krateri", Çad'ın kuzeyinde Sahara Çölü bölgesinde bundan 300 milyon yıl önce, yaklaşık 1,6 km çapında bir göktaşının dünyaya çarpmasıyla oluşmuş. Tahminlere göre bu çaptaki bir çarpma 1 milyon yılda bir oluyor.
Krater 17 km genişliğinde, etrafındaki iki halkayla birlikte bu 36 km'ye çıkıyor. Eğer hipotezlere bakacak olursak, bu halkaların zincirleme çarpmaların etkisiyle oluştukları varsayılıyor.

6. Gosses Bluff, Avustralya

Yaklaşık bundan 142 milyon yıl önce, 22 km çapındaki büyük bir asteroid yada kuyruklu yıldız, 40 km/saat hızla Avustralya'nın merkezine çarpıyor ve 22.000 mega tonluk TNT'ye eşit muazzam bir enerji ortaya çıkarıyor. Dünyanın en önemli krater oluşumlarından biri olan "Gosses Bluff" bu şekilde oluşuyor.
Ölçüler inanılmaz; 24 km çapında ve 5.000 metre derinliğinde.

5. Mistastin Gölü, Kanada

Kanada Labrador'da bulunan "Mistastin Krateri" bundan 38 milyon yıl önce oluşmuş. Çapı 28 km. Gölün tam ortasında çarpışmadan sonra oluştuğu varsayılan kavisli bir ada bulunmakta.

4. Clearwater Gölleri, Kanada

Kanada'nın Quebec bölgesinde bundan 290 milyon yıl önce iki asteroidin aynı anda çarpması sonucu oluşmuş iki dairesel krater gölü bulunuyor. Bunlardan daha geniş olanı "West Clearwater Gölü" 32 km çapa, daha küçük olanı "East Clearwater Gölü" 22 km çapa sahip. Göllerin içinde irili ufaklı çok sayda adanın olması turistleri çeken bir etken. Ayrıca göller suların temizliği ile de ünlü.

3. Kara-Kul, Tacikistan

Deniz seviyesinden 3.900 metre yükseklikte bulunan "Kara-Kul" aynı zamanda "Qarokul" olarak da bilinir. 25 km genişliğindeki göl Tacikistan'ın Pamir Dağları'nda Çin sınırına yakın yerde bulunur. Göl, 45 km genişliğindeki çöküntünün tam ortasında yer alır. Çöküntü bundan 5 milyon yıl önce bir göktaşının çarpmasıyla oluşmuş. Yakın zamanda uydu görüntüleri yardımıyla bulunan bir krater.

2. Manicouagan, Kanada

"Manicouagan Gölü" aynı zamanda diğer adı olan "Qubec'in Gözü", Kanada Quebec'in merkezinde bulunan halka şeklinde bir göldür. 212 milyon yıl önce 5 km genişliğinde bir göktaşının çarpmasıyla oluştuğu sanılmaktadır. Bu çarpma sonucu 100 km genişliğinde muazzam bir delik oluşur. Zamanla buzul ve aşınma etkisiyle bugünkü halini almıştır.

1. Chicxulub, Meksika

Meksika'nın Yucatan yarımadasının altında bulunur. "Chicxulub" (maya dilinde "şeytanın kuyruğu" demek) köyünün hemen yakınında bulunan bu devasa antik krater 170 km çapa sahip. Çarpışma bundan 65 milyon yıl önce, küçük bir şehir büyüklüğünde göktaşı yada kuyruklu yıldızın çarpmasıyla (enerjisi 100 teraton TNT'ye eşit) oluşmuş. Çarpma etkisiyle dünya yüzeyinde yıkıcı mega tsunamiler, depremler ve volkanik patlamalar meydana gelmiş.

Yaygın bir teoriye göre, Chicxulub çapışması global bir ateş fırtınasına veya uzun süreli yeryüzü sıcaklığının (greenhouse effect) artmasına neden olmuş, bu da dinazor neslinin yok olmasına sebep olmuştur.

Dinazor neslini bitiren asteroid yada kuyruklu yıldızsa, insan neslini bitiren de herhalde kendi oyuncakları olacak. Aşağıdaki resimler nükleer denemelerden sonraki toprak yüzeyinde oluşan kraterleri göstermekte.-Kaynaklar-
environmentalgraffiti.com
en.wikipedia.org

-Fotoğraflar-
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20


37 Yorum

gercekten güzel bi çalışma..

verilen emek için tesekkürler

Ben teşekkür ederim. Amaç internet ortamında Türkçe içeriği bir nebze bile olsa artırabilmek.

Dünyanın 10 Büyük Meteor Krateri yazısı gerçekten güzel olmuş. Göktaşları kraterlerde neden görülmüyor merak ettim.

Çünkü çarpmanın etkisiyle meteor parçalanıyor. Sadece meteor çukurları kalıyor geriye.

Geçen Kanada'ya düşen meteor bunlardan biri değil, değil mi? Açılan çukur devasa.

Çok iyi bir araştırma olmuş. Teşekkür ederim. İlginç olanı ilk ona giren meteorların genellikle Amerika kıtasına düşmüş olmaları. Okyanuslara düşenleri ise tespit edemiyor oluşumuz çünkü kor halinde gelen meteorun okyanusun soğuk suyuna çarpması ile parçalanmasından dolayı etkisi sadece tsunami yaratması oluyor sanırım.

Teşekkür ederim ilginize. Kraterlerin daha çok Amerika'da görülmesi zannımca araştırmaların ve bilimsel çalışmaların orada daha aktif olması. Yoksa mutlaka dünyanın diğer bölgelerine de meteor düşmüştür (mesela Sibirya'daki olay).
Okyanus tabanında da kraterler bulunabilir ama araştırması ve bulması zor.

gerçekten güzel 1 çalışma daha ilginç çalışmalarınızı beliyorum ben 1 bilim adamıyım şivi koç

Güzel olmuş emeğinize sağlık. Meksika'daki krater gerçekten ilginç.

Teşekkür ederim Shadow, beğendiğinize sevindim.

bilmek bilgiyi paylaşmak.budur sevap.bilgiyi paylaşmak.yaradan razı olsun sizden.yolunuz açık olsun.işiniz rast gitsin.bu kraterleri farklı zamanlarda farklı kaynaklarda bulurduk.hepsini dokmüşsünüz.teşekkür ederiz.

Tesekkurler. Peki arkadaslar meteorlar yakin donemde dunyaya bu buyuk olculerde carpan olmuyor? Neden? Dunyanin atmosferi o zamanlar daha mi zayifti? Hic sanmiyorum. Cevaplarinizi gokhan.kocyigit@hotmail.com adresine kaynaginizla birlikte gonderebilirmisiniz? Simdiden tesekkurler

teşekkürler emeğinize saygı duyuyyorum

meteorlar neden kayboluyor? sadece kraterler kalıyor?

Sıralama maalesef yanlış ve eksik kraterler mevcut: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_impact_craters_on_Earth

parçalanan mete oru bulmak mümkündeğilmi

BU METEORLAR O ÜLKELERDE GARİP SESLERE NEDEN OLUYOR VE İNSANLAR CEHENNEMİN SESİ DİYOR BNDE KORKTUM YANİ

calışma cok güzel olmuş

emeginize saglık

harika olmus tsk

ÇOK GÜZEL ÇALIŞMA ..

Güzel bir çalışma teşekkürler, hepsini google earth'te bulup arşivledim..

vay anasını baya büyükler bide o sonuncusu ağzım açık kaldı çok teşekkürler çok iyi bir çalışma olmuş ellerinize sağlık

Gercekten Çok işime yaradı Eline Sağlık

çok güzel bir çalışma olmuş. teşekkürler.

Adsız   yazdı 7 Ocak 2015 14:30

güzel bir çalışma

Güzel bir çalışma her kesin yüreğine sağlık

Ben su an coğrafya çalışıyordum ve tam atmosfere bakarken aklıma bir soru geldi, bilmiyorum ne kadar mantıklı ama anlayamadığım şey eğer atmosfer uzaydan gelen goktaslarinin çoğunu parcalayabilecek gücteyse atmosfer gibi bir engeli atlatabilen devasa gök taşları nasıl dünyaya çarpıp hasar verip yk olabiliyorlar? Ve de nasıl eskiden daha güçlü olduğuna inandığım atmosfer tabakası şimdi bu kadar güçlü Göktaş

Yorumum yarıda kaldı :( en son diyordum ki nasıl eskiden daha güçlü olduğuna inandığım atmosfer tabakası şimdi bu kadar güçlü goktaslarinin saldırısına uğramıyor?

çok güzel olmuş

Emeğinize sağlık sonu kadar okudum çok güzeldi.

eline sağlık harika olmuş

çok güzeldi ben çok beğendim

Aslında Dünyanın en büyük ikinci meteor çukurunun kendi ülkemizde ığdır ilinde olduğunun farkında değiliz...

Güzel bir çalışma olmuş emeğinize sağlık, sanırım 6. Sıradaki Gosses Bluff kraterinde bir ufak hata olmuş, 40km/saat değil, 40.000km/saat hızında çarpmış olmalı.

Engin Çalışır

çok güzel emeğinize sağlık

Güzel bir çalışma faydalı oldu benim için.türkiyede böyle ilginç bir yer var.çok değişik tanıtıma ihtiyaç var...

Yorum Gönder

Arşiv