Kablonun İçindeki Güneş  

Kategori : |

Günün ortasında, güneşin en cömert olduğu vakitlerde düğmeye dokunup ışığı açmak bana her zaman mantıksız gelmiştir. Düşünün dışarıda sonsuz ve bedava bir enerji kaynağı var ama siz aydınlanmak için elektrikten yardım alıyorsunuz. Peki bir bodrumu yada penceresi olmayan bir odayı elektriksiz, sadece güneş ışınlarıyla nasıl aydınlatabiliriz? Cevap bulunmuş! Fiber optik kabloların içinden güneşi evimizin en karanlık alanlarına taşıyarak.

Aslında uzun zamandır üzerinde kafa yorulan ama bugüne kadar ticari olarak piyasaya sürülmemiş bir uygulama. İsveç şirketi olan Parans, çatıya yerleştirilen güneş kollektörleri yardımıyla güneş ışığını toplayıp fiber optiklerle evinizin en karanlık yerlerine zahmetsizce ulaştırabiliyor.

İnşaat safhasında binanın döşemelerine, duvarlarına yerleştirilecek fiber optik kablolarla bu sistem kurulabiliyor. Çatıdan yada dış cepheden alınacak güneş ışığı, 20 metreye kadar yapı içine ulaştırılabiliyor.

Ayrıca doğal ışığın özellikle ofislerde insan psikolojisi üzerinde olumlu etkiler yarattığı, performansı artırdığı ve güneş gökyüzünde olduğu sürece elektrik faturalarının daha az cep yakacağı bilindiğinden bu teknolojinin özellikle iş ortamlarında fazlasıyla kullanılacağı aşikar.

Aşağıda sistemin aydınlatmasını gösteren bir video var.-Kaynaklar-
jetsongreen.com
parans.com
huvco.com

-Fotoğraflar-
parans.com
huvco.com


3 Yorum

Güzel bir teknoloji..

ben nasıl yaparım:)

Gökay by;
Şeffaf pleksiglas tüpler var. İltiyacınıza göre ısıtıp eğebilirsiniz. Dışını da refrektör amaçlı aliminyum folyo ile kaplar girişe ışığı toplamak amacı ile bir mercek, çıkışada ışığı kırarak çoğaltmak amaçlı dağıtıcı bir refrektör ile iyi sonuçlara ulaşabilirsiniz. Başarılar...

Yorum Gönder