Rüzgar Türbinli Kuleler  

Kategori :

cihanozdemir.comManama, Bahreyn'de bulunan Bahreyn Dünya Ticaret Merkezi, "dünyanın ilk rüzgar türbinli binası" olma özelliğini taşımakta. 2008 yılında bitirilen kulelerin toplam maliyeti 150 milyon dolar. 240 metre yüksekliğinde ve 50 katlı olan Bahreyn Dünya Ticaret Merkezi, "dünyanın ilk rüzgar gücüyle elektrik üreten rüzgar türbini entegre yüksek binası". Türbinler Nisan 2008'de tamamlandı. 29 metre kanat çaplı, 3 adet yatay eksenli rüzgar türbini, yılda 1100 ~ 1300 MW saat’lik üretimleriyle, binanın yıllık elektrik enerjisi ihtiyacının yaklaşık yüzde 15’ini karşılıyor. Türbinlerden üretilen elektrik enerjisi, 300 evin ihtiyacı olan enerjiye eşit.

Rüzgar türbini, mimari dizayn üzerinde büyük bir etkiye sahip olup binanın, rüzgarı toplayarak türbine yönlendiren bir mekanizmaya dönüştürülmesi amaçlanmaktadır. Bahreyn Ticaret Merkezi'nin şeklinden görüleceği gibi rüzgarın gücünü artırabilmek için kuleler dışa doğru üçgen formda dizayn edilmiş. Bu dizayn şekli rüzgar gücünü ortalama olarak yüzde 30 oranında artırmış. Aynı zamanda bina, rüzgarı merkeze yönlendirerek, rüzgarın türbinlere dik bir açıyla çarpmasını sağlar ki bu da rüzgar verimliliğini artıran önemli bir özellik. Türbinler günün yarısı kadar bir süre aktif olarak çalışabilmekte.

Uygulama alanı ağırlıklı olarak rüzgar çiftlikleri olan rüzgar enerjisi, çok yakın bir gelecekte, hemen hemen her yüksek binada rüzgar türbini olarak karşımıza çıkacaktır.Gelişmiş ülkelerin çoğu, yüksek bina rüzgar enerjisi ilişkisine gereken önemi vererek, konuyu halen yapımı sürmekte olan yüksek binalarda uygulamaya geçirmeyi hedeflemektedir. Özellikle Avrupa ülkeleri ve ABD’de yapımı planlanan yüksek binalarda, rüzgar enerjisi dahil tasarımların ağırlığı giderek artmaktadır.


-Kaynak-
bahrainwtc.com
emo.org.tr
popsci.com
flickr.com


6 Yorum

Hiçbir şeyin imkansız olmadığına güzel bir örnek... Projenin mimarını ve bu güzel bilgileri bize aktaran site sahibini kutlarım.:)

Mimarı Güney Afrikalı Shaun Killa. Dünyanın en büyük 3. mühendislik firması olan Atkins şirketinin baş mimarı.

Güzel övgünüz için ayrıca teşekkür ederim.

Adsız   yazdı 7 Ocak 2009 16:56

Gercekten harika bunu yapanın ellerınden opmek lazım muhteşem olmuşşş...
sızede cok tesekkurler bu guzel bılgıler ıcın...

CİHAN BEY ,MERHABA

NÜKLEER ENERJİ KONUSUNDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ BLOĞUNUZDA BUNUNLA İLGİLİ HİÇ BİR YORUM GÖREMEDİM..TASVİP EDİYOR MUSUNUZ..

ÖZELLİKLE SON GÜNLERDEKİ GELİŞMELERE NE DİYORSUNUZ ..?
BURAYI TEKRAR YAKLAYAMAYABİLİRM FACEBOOK TAYSANIZ 753909270 REF GÖNDEREBİLİRSİNİZ YORUMLARINIZI
TSKLR
BUZLLADAKİ BAŞARILI BLOĞUNUZ İÇİNDE AYRICA KUTLARIM
N.Ö

bunun belgeselini NATIONAL GEOGRAPHIC kanalında izlemiştim. çok genç bir mühendisi vardı. ve bu türbinler o binanın elektrik ihtiyacının %15'ini karşılıyormuş.

gerçektende çok büyük

Yorum Gönder

Arşiv