İnsan Vücudundan 15 Mikroskobik Görüntü  

Kategori : |

cihanozdemir.comİnsanın iç dünyasına (duygusal değil tabi), hücrelerine, atomlarına kadar zoomlamak. Aşağıdaki resimler tarama elektron mikroskobu (SEM) adı verilen yeni nesil elektron mikroskobuyla çekilmiş fotoğraflar. Büyütme oranı x25'den (el mikroskobuyla aynı) x250.000'e kadar çıkabiliyor. İmkansız ayrıntılar 1 ve 5 nm boyutlarda görüntülenebiliyor.

Bilim insanları SEM'i insan vücudundaki hücreleri görüntülemede kullanmışlar ve bazen kanserli bir hücrenin görüntüsüne, bazen de bir yumurta hücresinin sperm hücresiyle buluşma anına ulaşmışlar. Beni oldukça etkileyen bir insanın yaşaması, her gün nefes alıp verebilmesi için her an durup dinlenmeden çalışan onca hücreden, her an içimizde gerçekleşen mucizelerden bi haber yaşamamız.

1- Kırmızı Kan Hücreleri

İnsan vücudunda oksijen taşımakla görevli hücreler. Erkeklerde ortalama 5 yada 6 milyon, kadınlarda ise 4 yada 5 milyon kırmızı kan hücresi bulunuyor. Yüksek kesimlerde yaşayan insanlarda kırmızı kan hücreleri oksijen azlığı nedeniyle daha fazla.

2- Saç Teli

Resimde ucu kırılmış bir saç teli görülmekte.

3- Purkinje Sinir Hücresi

100 milyon nöron arasında Purkinje nöronları en genişleri arasındadır. Diğerlerinden farklı olarak vücudun hareket (motor) koordinasyonunu sağlarlar. Toksik maddeler (alkol yada lityum alımı), bağışıklık hastalıkları, genetik mutasyonlar Purkinje hücrelerini oldukça olumsuz etkiliyor.

4- Kulak Tüyleri

Kulağın içindeki tüyler ses titreşimlerine duyarlı yapılardır.

5- Göz Sinirinden Çıkan Kılcal Damarlar

6- Dil Üzerindeki Tat Alma Duyuları

İnsan dili üzerinde 10.000 civarında tat alma duyusu bulunur ki bunlar tuzlu, ekşi, acı, tatlı gibi duyguları insan beynine iletir. İnsanın zevki için çalışan görünmez kahramanlardan biri.

7- Diş Plakası

8- Kan Pıhtısı

Resimde kan pıhtısı tarafından örümcek ağı gibi sarılmış kırmızı kan hücreleri. Resmin tam ortasında görünen hücre beyaz kan hücresi.

9- Akciğer İçindeki Alveol Hücreleri

Akciğer içindeki alveoller kan hücreleriyle gaz (oksijen, karbondioksit) alışverişi yaparlar.

10- Kanserli Akciğer Hücresi

Önceki sağlıklı akciğer görüntüsünden farklı olarak bu resimde akciğer hücresi kanser yüzünden biçimini kaybetmiş durumda.

11- İnce Bağırsak Kıvrımları

Ülger olarak da geçen ince bağırsaktaki bu kıvrımlar yüzey alanını artırıyor, bu sayede yiyeceklerin emilmesi kolaylaşıyor. Dikkatli bakıldığında kıvrımlar arasında yiyecek artıkları görülmekte.

12- İnsan Yumurtası ve Taç Hücreleri

Resimde iğne ucunda insan yumurtası görülmekte. Yumurta hücre zarıyla çevrilmiş durumda. Zar üzerinde bulunan gliko proteini (glycoprotein) yumurtayı korumasının yanı sıra spermleri tutan bir yapıya sahip. Ayrıca iki taç hücresi hücre zarına yapışmış halde görülmekte.

13- İnsan Yumurtası Üzerindeki Sperm Hücreleri

Resimde yumurtaya girmeye çalışan sperm hücreleri görülmekte.

14- İnsan Embriyosu ve Sperm Hücresi

5 günlük döllenmiş insan yumurtası. Resimde yumurta etrafında halen durmakta olan sperm hücreleri görülmekte. Embriyo ve sperm hücreleri pembe, sperm hücrelerinin kuyrukları yeşil renkte görülmekte. Mavi alanlar hücreler arasındaki bağlantıyı sağlayan boşluklar.

15- 6 günlük İnsan Embriyosu

Rahim içinde yatmış vaziyette 6 günlük insan yavrusu.

İlla Allah'ın varlığına inanmak için denizlerin yarılmasını yada ölünün dirilmesini yada Ay'ın parçalanmasını görmeye gerek yok. İnanmak isteyen kalp, çevresine bakıp biraz düşünse yeter. Zaten Kur'an-ı Kerim'in birçok yerinde demiyor mu "Siz hiç düşünmez misiniz?" diye?

-Kaynaklar-
1, 2, 3


15 Yorum

gayet hoş olmuş cihan ağabey. bulduğun bu tür konuların hastasıyım. Gayet iyi bilirsin.

SANIRIM SİZ DARWİNE İNANMIYORSUNUZ..!

@Muhammed
Sağol Muhammed, senle ilgilendiğimiz/sevdiğimiz konular aynı zaten biliyorsun.

@Turizm ve Eğitim
Darwin'e ve Darwinizm'e evet inanmıyorum.

allahu ekber demek ten başka elden ne gelir.
dün haberlerde avusturyalı gencin müslüman oluşu videosu vardı , orda bi işaret beklemişti enson

İŞARET HER YERDE

Merve Soğancıoğlu   yazdı 21 Mart 2009 16:43

İnsasn bedeni yeryüzündeki en karmaşık makina.Bu tasarımın detayına indiğimizde ne şaşırtıcı gerçeklerle karşılaşıyoruz.Bence bu gerçekler karşısında insana düşen kendisini bir damla sudan yaratarak,gören,düşünen bir insan kılan Rabbine daima şükredici olmaktır.
Cihan Bey böyle aydınlatıcı bilgileri bizlere sunduğunuz için teşekkürler.Başarılarınızın devamını diliyorum.

Harika olmuş. Başlıkta da dediği gibi : Life Engineering ;)

hadi oradan yağcı hacı Muhammed Cihan ı gaza getirme. üstadım korsana hayır:)konuların kopyalanmasın sonra:-))

eski arızalardan::)))

bulduğun konular ve açıklamaları güzel ama daha da güzel olabilir. şu yükselen gögdelen ve hareketli binayla ilgili yeni bilgiler var mı.internetten sizinkinden daha fazla bilgi bulamadım.onlarla ilgili yeni haberler alır ve bizimle paylaşırsan sevinirim.

çok güzel bir site, emeğinize sağlık.

Güzel paylaşım.

çok ilginçmiş . özellikle saç teli dikkatimi oraya yoğunlaştırmamı sağladı . çok güzel amca :)

Adsız   yazdı 2 Ekim 2011 15:33

Güzel bir araştırma olmuş.Ama her maddenin altında açıklaması olsa daha iyi olurdu,yinede ödevim için işe yardı.Çooooook Saoooolunn

ALLAH razı olsun

Purkinje sinir hücresini incelemek üzere nereden temin edebilirim

Purkinje sinir hücresini incelmek üzere nereden temin edebilirim

Yorum Gönder