Türkiye’nin En Yüksek Barajı  

Kategori :

cihanozdemir.comDünyanın sayılı barajlarından biri; 218 metre yüksekliğiyle Dünya'nın 26., Avrupa'nın 6., Türkiye’nin ise 1. en yüksek barajı unvanına sahip olan Ermenek Barajı ve Hidroelektrik Santrali, 10 Ağustos 2009 tarihi itibariyle T2 derivasyon tüneli kapağı kapatılarak su tutmaya başladı.

cihanozdemir.comcihanozdemir.comBarajın bulunduğu mevki oldukça sarp ve uçurumlarla dolu. İnşaat gerçekleştirilirken endüstriyel dağcılara oldukça iş düşmüş.

cihanozdemir.comcihanozdemir.comcihanozdemir.comcihanozdemir.comcihanozdemir.comŞu anda barajda su tutuluyor. Su seviyesi istenilen seviyeye ulaştığında Hidroelektrik Santrali devreye girerek elektrik üretimine başlayacak. Enerji üretimi denemelerinin yapılabilmesi için ortalama nehir debisine göre 1,5-2 yıl geçmesi gerekmekte. Yani 2012-2013 yıllarında baraj tam anlamıyla hizmete girmiş olacak.

cihanozdemir.comcihanozdemir.comcihanozdemir.comcihanozdemir.comErmenek Barajı ve HES Türkiyenin Orta Güneyi, Karaman ili, Göksu Nehrine ait Ermenek Çayı üzerinde bulunmaktadır.
Proje, enerji üretimi için tasarlanmış olup aşağıdaki iki bileşenden oluşmakta:
- Ermenek Barajı ve Hidroelektrik Santrali ve
- Erik Derivasyonu ve Hidroelektrik Santrali

cihanozdemir.comcihanozdemir.comErmenek Barajı ve HES başlıca talvegden 218 m yüksekliğinde çift eğrili asimetrik ince beton kemer barajı ve bağlı yapıları dar ve derin bir kanyon içerisinde bulunmakta ayrıca 302,4 MW kurulu gücü olan yüzey tipinde santral binasına bağlı 8.064 m uzunluğunda enerji tüneli içermekte.
Erik Derivasyonu ve HES esasen 4.150 m uzunluğunda enerji tünelinden 6,5 MW kurulu gücü olan nehir akışı yeraltı santraline bir derivasyon yapısını kapsamakta.

cihanozdemir.comİnşaatın başlama yılı 2002. Sözleşme bedeli 540 Milyon Euro. Ermenek barajı çok dar bir boğaz olan Görmel Boğaz’ında inşa edilmiş, baraj arkasındaki göl ile mansaptaki Gezende Baraj rezervuarı arasında yaratılan 361 m düşü enerji üretimi amacıyla değerlendirilmiş. Bu düşünün 194 m’si inşa edilecek kemer baraj ile, ilave 167 m’si ise 9,3 km uzunluğunda inşa edilecek kuvvet tüneli ve eğimli kuvvet şaftı ile sağlanıyor.

Teknik Özellikleri:

Barajın Yeri: Karaman
Akarsuyu: Göksu
Amacı: Enerji
İnşaatın (başlama-bitiş) yılı: 2002 - 2009
Gövde dolgu tipi: İnce Beton Kemer
Gövde hacmi: 0,272 hm3
Kret Uzunluğu: 123,00 m
Yükseklik (talvegden): 218,0 m
Normal su kotunda göl hacmi: 4.582 hm3
Normal su kotunda göl alanı: 58,74 km2
Güç: 306,5 MW
Yıllık Üretim: 1.047,8 GWh

Ermenek Konsorsiyum Şirketleri (Müteahhit Firmalar)

İnşaat İşleri Grubu:
BM Mühendislik ve İnşaat A.Ş.
Alpine Mayreder Bau GmbH
Pöyry Energy GmbH

Elektromekanik İşleri Grubu:
ALSTOM Power Austria AG
VA TECH HYDRO GmbH&C
Voith Siemens Hydro Power Generation GmbH&Co.KG.

cihanozdemir.comcihanozdemir.comcihanozdemir.comTesisin elektrik üretimine geçmesiyle, ülke ekonomisine 120 milyon dolar katkı sağlaması beklenmekte.

cihanozdemir.com
-Kaynak-
dsi.gov.tr
tr.wikipedia.org


17 Yorum

Dünyanın sayılı barajlarından biri; 218 metre yükseklğiyle Dünya'nın 26., Avrupa'nın 6., Türkiye’nin ise 1. en yüksek barajı unvanına sahip olan Ermenek Barajı ve Hidroelektrik Santrali, 10 Ağustos 2009 tarihi itibariyle T2 derivasyon tüneli kapağı kapatılarak su tutmaya başladı.

ben ermenekliyim bu yaz gördüm önceden mutlaka görmeye gittiğimiz bir yerdı görmeli köprüsü 14.yy dan kalma bir köprüydü diğer ismiyle ala köprü en çok üzüldüğüm nokta büyük bir tarihi eserin kaybolması malesef artık yok. barajın son halini gösteren bir fotoğraf bulamya çalışcam siteniz için cihan bey. İYİ GÜNLER

Son fotoğraflara baktınız mı Derya Hanım? Görmeli Köprüsü zannedersem o resimde uzaktan görülüyor. Fotoğrafın su tutulmaya başlanmadan önce çekildiğini var sayarsak şu anda sular altında kalmış olmalı.
Teşekkür ederim ilginize.

evet görmeli köprüsü o. önceden diye bahsettim çünkü artık yok fotoğraf su tutulmaya başlandıktan sonra çekildi cihan bey çünkü su tutulmadan önceki hali şu linkte
http://static.panoramio.com/photos/original/2614591.jpg
ayrıca bu yol ermenek ilçesini kazancı kasabasına bağlayan bir yoldu veya anamur ilçesine, fakat şimdi bildiğim kadarıyla yol yaklaşık 50 km kadar uzamış.

Haliyle yollar sular altında kalınca dağlardan gidilmek zorunda kalınıyor. Bildiğim kadarıyla yeni yol kret üzerinden yani barajın üstünden geçiyor. O yoldan gitmek lazım, muhteşem bir manzarası olduğuna eminim.

Kret üzerindeki yol kapatılacak çok tehlikeli olduğu için. Normalde olan bir yol vardı. Ermenek ilçesini Mersin'in Mut ilçesine bağlayan yol üzerinde bulunuyordu manzarası için gidilen bir yoldur. O yol üzerinden gidilecek. Ama tabi ki çok isterdim o yol üzerinden gitmeyi.

pardon cihan bey yanlış bilgi vermişim küçük bir araştırma yaptım ve kret üzerinde yol kapanmayacakmış benim bahsettiğim diğer yol çok uzun olduğu için kapatılmayacakmış yanlış bilgi için kusura bakmayın.:)

Desenize mükemmel bir manzara bizi bekliyor :)

kesinlikle öyle çok pişmanım oralardan taşındığıma umarım yakın zamanda gidebilirim

Görmeli köprüsü, göksu, çavuş köyü, pinarlık hepsi birzamanların köy ziyaretlerinde kaldı. Bu yaz gidip görmeyi en çok istediğim yer... Eskiyle yeni kıyaslama açısından anıları sulara gömme açısından..

dedem ermenekli görmeli köprüsü onun köyünün köprüsü ,üzülüyoruz ama yapacak bir şey yok . yola gelince ermenek yolu biz kamyoncular için rezil bir yoldur hiç sevmeyiz bana göre ermenekte fazla bir manzara yok çünkü doğru düzgün ağaç yok. asıl manzara muttan sonra başlar . o çam kokusu cırcır böceklerinin sesi dünyada hiç bir yere değişmem oraları.

İnsan bakınca hayrete düşüyor nasıl inşa edilmiş bu diye.

ekim arvasi   yazdı 27 Nisan 2010 00:21

bu sanat eseri projeye emek veren tüm mühendis ve teknik kadroyu yürekten kutlarım

Eğer Avrupada olsaydı, bu köprüye sahip çıkarlardı.Mostar köprüsünü hatırlayalım.O görkemli barajı yapan teknoloji ve gücün bu tarih şaheserini torunlarımıza göstermek gibi bir derdi olmamış sanırım.Taşınabilirdi yani...

Ermenekliyim ve baraj şu haliyle gerek kazancı tarafından grek arnava tarafından mükemml manzarası var baraj gövdesi üzerinden geçen yoldan baraja bakmak dahada güzel ... OnuR

Siz bir de Berke Barajına bakın

benbarajüzerindengeçtimsüper

Yorum Gönder