Yeni Nesil İnşaat Malzemesi: Donmuş Duman  

Kategori : | |

cihanozdemir.comKaynaklar azaldıkça, enerji tüketiminin pahalanması insanları yeni arayışlara yöneltiyor. Özellikle son yıllarda, yakıt tüketimini azaltarak maksimum verimle konutları ısıtmak artık lüks değil bir zorunluluk olarak karşımıza çıkıyor.

cihanozdemir.comFotoğraftaki 2,5 kilogramlık taş kütleyi havada duruyormuş gibi gösteren şeffaf madde Aerojel, diğer adıyla "donmuş duman", sadece 2 gram ağırlığında. Dünyanın en düşük yoğunluklu katısı silis aerojel 1 mg/cm3, havanın yoğunluğu ise 1,2 mg/cm3 olduğunu düşünürsek, bir katının havadan daha az yoğunluklu duruma gelmesi oldukça ironik geliyor insana.
Aerojel'in daha da önemli bir özelliği var. Isı yalıtımı diğer katılara göre çok daha yüksek. Şu anda NASA, aerojeli uzay elbiselerinde ve Mars'a gönderdiği robotlarda kullanıyor.

cihanozdemir.comcihanozdemir.comAspen Aerogel firması, nano teknoloji ile yapılarda yalıtım için aerojeli kullanan ve aerojel battaniyeleri üreten ilk firmalardan biri.

cihanozdemir.comAspen Aeorgel firması ürettikleri Spaceloft battaniyeleri için diğer yalıtım malzemelerinden, fiberglas ve köpükten 3-4 kat daha iyi yalıtım sağladığını iddia ediyor. Uygulaması basit, su buharı geçirgenliği var ve yangına dayanıklı. Fotoğraflarda yangına dayanıklılığını görebilirsiniz.

cihanozdemir.comcihanozdemir.comÇok yeni bir teknoloji ve şu an için pahalı bir uygulama. Hafif, yalıtımı yüksek ve şeffaf olması, çatılar gibi yük taşıyan ve ışığın girmesi istenen yerlerde devrim yaratabilecek bir malzeme. Zamanla, piyasada üreticileri çoğaldıkça birçok sektörde bu maddenin uygulamalarda özellikle ısı yalıtımında sıkça kullanıldığını görebileceğiz.

cihanozdemir.comcihanozdemir.com
-Kaynak-
en.wikipedia.org


6 Yorum

Binaların enerji verimliliği açısından çok önemli malzeme olduğu kanısındayım. Maliyeti yüksek olması sebebiyle yatırımcıların ve inşaat firmaların burnunun ucuyla bu konuya bakacaklardır. Fakat en iyi yatırım işletme maliyetini düşüren yatırımdır.

Aynı fikirdeyim. Teknoloji çok yeni, haliyle pahalı. Zamanla yaygınlaştıkça maliyetleri düşecek gözüyle bakıyorum.

İlaç sanayiinde yaşanan kaos gibi olmaması dileğiyle tüm bilim adamlarının büyük çoğunluğuyla kabul görmüş ürünler olmalıdır.Aksi taktirde insanlar,iyi bir kullanıcı olarak sonuçlarına göre talep etmektedir.Modaya,trende göre değil.Geri dönüşümü olan her ürün duyarlı insanlar tarafından tercih edilecektir.Amacı önce insan olan tüm çalışmalar tarihe silinmez kayıtlar olarak geçecektir.

Eniyi malzeme;kullanıcı tarafından tam sonucu alınandır.Bilim insalarının insan odaklı tüm çalışmaları,sonuçları alınan,kabul görmüş çalışmalarıyla kabul görecek,tarihte yerini alacaktır.Ben sade bir zanaatkar olarak tecrübelerime dayanarak nacizane görüşte bulunmak istedim.Çünkü İnsanlar çok modern ürünleri üretirler,donanımlı işletmelere uygulatırlar ama nedense sorunları baş gösterdiğinde yine kürkçü dükkanı misali "Hasan ustanın"yolunu tutarlar.Ürünler tek başına hep soru işareti olarak karşımızda öylece duracaktır.

Bizim Arge,cilerimiz ne iş yapar Dünyann yaptıklarını taklit etmek zorundamıyız bizde kafası çalışan insan yokmudur acaba.

Keşke ülkemizde de arge bu kadar gelişmiş olsa geleceğin teknolojisini hep takip etmek zorunda kalıyoruz.

Yorum Gönder