EXPO 2010 Çin / Şanghay  

Kategori : | |

cihanozdemir.comÇin EXPO 2010 için hazır. Dünya çapında ülkelerin kültürlerini, teknolojilerini, yeniliklerini ve tabiatlarını tanıttıkları evrensel bir fuar EXPO. Sosyal, kültürel ve eğitsel yönüyle insanlığın gelişimine ve hoşgörüyle bütünleşmesine öncülük eden evrensel EXPO’lar, 5 yıllık periyotlarla düzenlenmekte. 6 ay boyunca açık kalan EXPO alanlarını on milyonlarca profesyonel ve turist ziyaretçi gezmektedir. Bu nedenle EXPO, kendini tanıtmak isteyen ülkeler için son derece önemli bir aktivite.

EXPO 2010'nun sloganı "Daha İyi Şehir, Daha İyi Yaşam". Buradan yola çıkarak, fotoğraflarda bu yılki EXPO'da yer alan ülkelerin ne denli farklı ve ilginç fuar tasarımlarıyla katıldıklarını görülüyor. Olimpiyatları’nın iki katı bütçe ile 4,5 milyar dolar harcanarak gerçekleştirilecek olan Şanghay EXPO 2010’da, resmi açılışının gerçekleşeceği 1 Mayıs 2010’dan, 31 Ekim 2010’daki kapanış seremonisine kadar açık kalacağı 184 gün boyunca, 200 katılımcılı fuarı her gün 800.000 kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Tüm rakam ve özellikleriyle 159 yıllık EXPO tarihinin tüm rekorlarını altüst ederek tarihe geçen Şanghay EXPO, daha şimdiden “Yüzyılın tanıtım fırsatı” olarak kabul ediliyor. Yoğun ve titiz çalışmaların ardından Türkiye Pavyonu’nun tematik senaryosu ve konsepti “Medeniyetler Beşiği Anadolu” alt başlığı ile belirlendi.

cihanozdemir.comÇatalhöyük ana temalı Türkiye Pavyonu, giriş itibari ile etkileyici ve cazip bir anlatımla ziyaretçilere, adeta zamansal bir hayal dünyası sunuyor.

cihanozdemir.comcihanozdemir.com"Tohum Katedrali" adı verilen İngiliz pavyonu. 60.000 ince, şeffaf akrilik çubuklardan oluşturulan dış görünüm.

cihanozdemir.comÇin'in geleneksel mimarisine uygun yaptığı fuar pavyonu.

cihanozdemir.comAvustralya pavyonu.

cihanozdemir.comHollanda'nın "Joy Street" pavyonu.

cihanozdemir.comcihanozdemir.comİspanya'nın fuar pavyonu.

cihanozdemir.comcihanozdemir.comcihanozdemir.comİngiltere pavyonun "Tohum Katedrali"nin içinden görüntüler. Dış cephede kullanılan akriliklerin, içerideki tohum kökleri. 20 metrelik küpü oluşturan 60.000 akrilik, hafif bir rüzgarda hareket ediyor ve yapıya dinamik bir görüntü katıyor. İlginç ve dikkat çekici bir tasarım, mimarını kutlamak lazım.

-Kaynaklar-
turkishpavilion2010.com
boston.com


2 Yorum

Canlı görmek isterdim :)

bizim İzmir'de adaydı ama kaybettik milanoya. Çok güzel olurdu kazansaydık :(

Zafer Bey,
EXPO'lar ülke tanıtımına büyük katkısı olan fuarlar ama olimpiyatlar gibi bu fuarları da ülkemize zor verirler!

Yorum Gönder

Arşiv