Orient Süper Ekspres ile 330 km/saat Hızla Londra'dan Beijing'e  

Kategori : |

cihanozdemir.comÇin'in ütopik projesi. Avrupa'nın bir ucu ile Asya'nın bir ucu süper hızlı trenlerle birbirine bağlanacak. Saatte 330 kilometre hızla gidecek olan trenler Çin'in başkenti Beijing ile Londra arasını yani 8160 km'lik mesafeyi sadece 2 günde alabilecek.

10 ya da 15 yıl sürebilecek bir proje. Resimden de anlaşılacağı üzere Çin kendini, cazibe merkezi haline getirmek istiyor. İleride ek hızlı tren bağlantılarıyla Hindistan ve Singapur'a da ulaşmak istiyorlar. Şu anda Çin, 660 milyar dolarlık dev bir bütçeyle önümüzdeki 5 yıl içinde bütün ülkeyi 30.500 kilometrelik uzunluğunda hızlı tren ağıyla donatmayı hedefliyor.
Yakın zamanda dünyanın ortalama olarak en hızlı trenini saatte 350 kilometre hız ile kullanıma açtılar. Harmony Express adını verdikleri bu hızlı tren, Wuhan şehrinden Guangzhou şehrine eski raylı sistemle 11 saatte alınan 1.069 kilometrelik yolu, 3 saate indirdi.

cihanozdemir.comResimdeki haritada görüleceği üzere Çinliler eski İpek Yolu'nu biraz daha yukarı çekip, develer yerine trenleri kullanmayı düşünüyorlar. Eğer haritadaki gibi düşünüyorlarsa, İpek Yolu'nun ve Orient Ekspres'in son durağı olan tarih başkenti ve dünyanın en güzel şehri İstanbul'u es geçmeleri büyük hata olur.

-Kaynak-
dailymail.co.uk
tr.wikipedia.org


1 Yorum

Adamlar yapıcı ve pratik kaliteli düşünüyorlar bu proje başladımı cihan?rusya izin verirmi topraklarından geçecek olan hızlı trene bravo ama insanlık için iyi bir hizmet dünyanın geleceğine bir yatırım globalleşme yolunda sanırım.

Yorum Gönder

Arşiv